|
Schade
|
 |
« skrivet: 5 Oktober 2009 kl. 19:11:42 » |
|
Saxat från Fiskeriverket idag: Fiskeriverket tar över fisketillsynen i Skåne Ett unikt samarbete inom fisketillsynen startas mellan Fiskeriverket och Länsstyrelsen i Skåne vilket betyder att Fiskeriverket utför kontrollen av både yrkesfisket och fritidsfisket i länet. Länsstyrelsen har fortfarande kvar ansvaret för fisketillsynen, men genom samarbetet kommer huvuddelen av kusttillsynen utföras av Fiskeriverkets personal. Tillsynen ska ske inom Skånes kustområde, kustmynnande vattendrag samt inlandsvatten när det gäller kontroll av ålfiske.
- För oss är detta ett sätt att utveckla fisketillsynen, säger avdelningschef Johan Löwenadler Davidsson på Fiskeriverket. Vi har egentligen redan det övergripande ansvaret för fiskerikontroll, även om fisketillsynen sköts av länsstyrelserna i landet. Det här ger oss en bättre uppfattning om hur det ligger till med fisketillsynen.
Positivt samarbete I dagsläget sker fisketillsynen av länsstyrelserna som genomför den på olika sätt, med fisketillsynsmän som arbetar i stort sett på frivillig basis. Det finns idag ingen enhetlig kontroll så detta är ett nytt sätt att utöva tillsynen på. De lokala fisketillsynsmännen kommer att fortsätta med sitt arbete, men tillsynen är omfattande och deras arbetsinsats räcker inte till på långa vägar.
- Det är oerhört positivt med det här samarbetet, att vi med gemensamma resurser försöker uppnå våra mål, ett samarbete över myndighetsgränserna, säger Johan Wagnström, fiskeridirektör på länsstyrelsen Skåne.
Ålfisket I nuläget är det stora problem med överträdelser framför allt när det gäller redskapsbegränsning. Ett annat problem är ålfisket, där folk struntar i förbudet och fortsätter att fiska med, ofta omärkta, ryssjor.
Det finns cirka 40 mil kust i Skåne, vilket är väldigt svårt att övervaka. Det finns ett glapp i fiskerikontrollen, tillsynen mot det strandnära fritidsfisket är eftersatt. Tanken är att Fiskeriverkets åtta kontrollanter, som är stationerade i Skåne, även ska kunna kontrollera kusterna här.
Fördelen är att de redan finns på plats i hamnarna och de är mobila längs kusterna. De åker redan längs dessa kuststräckor.
Ökad tillgänglighet Fisketillsynen längs kusterna ska ske när möjlighet finns. Kontrollanterna ska i första hand arbeta med den befintliga fiskerikontrollen i hamnarna, men övrig tid ska kunna läggas på den regionala fisketillsynen i länet. De ska också få tillgång till mindre båtar, för att i de strandnära vattnen kunna ta otillåtna redskap i beslag. Detta är idag eftersatt, då Kustbevakningens fartyg i huvudsak arbetar ute till havs.
En annan fördel är att Fiskeriverkets kontrollanter alltid jobbar i par, medan länsstyrelsens tillsynsmän ofta jobbar ensamma. Det kan vara en trygghet om det skulle bli obehagliga situationer eller diskussioner.
Nu väntar vidareutbildning för Fiskeriverkets kontrollanter och Johan Wagnström tror och hoppas att kunna vara igång med det nya samarbetet redan nu i oktober.
Lisa Klang
http://aktuellt.fiskeriverket.se/Newsletter.asp?Id=495
|